O nás

Naše rodinné včelařství

Jsme mladá rodina, která postupem času zjistila, že hluk a shon města pro ni nejsou tím ideálním místem k životu. Touha mít domek s velkou zahradou a žít někde na vesnici, kde je větší klid, lidé se navzájem znají a čas plyne tak nějak pomaleji, se pro nás stávala stále větší a větší. Netrvalo to dlouho a náš sen se stal realitou. Postavili jsme si domeček ve vesničce Závišice nedaleko města Kopřivnice a v současné době realizujeme zahradu kolem něj. A jak vzniklo naše včelařství? Velmi nenápadně. Z několika málo úlů a velkého nadšení mého může, jsme se postupně rozrostli na včelařství s více než padesáti kmenovými včelstvy.

O včelky je u nás dobře postaráno. Jsou to naši partneři a ne zaměstnanci. Snažíme se o co nejšetrnější a nejpřirozenější způsob chovu a co nejmenší množství zásahů do jejich života. Každý rok se o jejich životě dozvídáme nové věci a každý rok se snažíme náš chov ještě zlepšit a posunout někam dál. Naší největší odměnou jsou pro nás spokojené a zdravé včelky. Včely nechováme pouze kvůli medu, ale také z ekologických důvodů. Včely jsou jedním z nejdůležitějších opylovačů v přírodě. Každý rok se dočítáme, že hmyzu včetně včel stále více ubývá. Rádi bychom nějak podpořili opačný trend a napomohli v jejich rozšiřování v přírodě. A i to je důvod, proč si u nás můžete včely koupit a obohatit tak svou zahradu o tohoto důležitého hmyzího zástupce.

A kde nás najdete?

Naše včely sbírají nektar v předhůří Beskydských hor v takzvané Lašské bráně a zde se nacházejí i všechny naše stanoviště, kterých postupně přibývá. Z původně jednoho stanoviště, jsou dnes již čtyři. To úplně první leží nedaleko centra Kopřivnice. Zde si k nám můžete osobně přijít med koupit. Druhé a zároveň největší stanoviště se nachází v lese mezi Bílou horou a Štramberskou Trúbou. Třetí a čtvrté stanoviště jsme založili teprve nedávno a to přímo v Závišicích. I zde si můžete osobně přijít pro med nebo si prostě jen tak popovídat o včelaření. Díky odlišným polohám všech našich stanovišť, jsme schopni získat med hned několika druhů.